Протягом травня «Місяця обізнаності про ментальне здоров’я» в закладах освіти територіальної громади міста Одеси відбувся комплекс заходів спрямованих на підтримку та покращення психоемоційного стану різних цільових груп: дітей, педагогів та батьків. Більшість заходів були реалізовані в межах національної комунікаційної кампанії «СенсоТека «Ти як?», активно використовувались матеріали, зокрема «Альбом віжуалів».
Заходи для дітей (дошкільники, учні молодших, середніх та старших класів, вихованці гуртків):
Тренінги та заняття з елементами тренінгу: «Почуй себе: як подбати про свій внутрішній стан», «Психологічна самодопомога під час війни: ефективні методи збереження ментального здоров’я» , «Крок за кроком до себе», «Ментальне здоров’я. Ти як?», «Турбота про себе — це сила», «Моє ментальне здоров’я. Ти як?», «Техніки розслаблення та концентрації», «Творчість, як шлях до ментального здоров’я», «СенсоТека. Сенси – у простих речах», «Ментальне здоров’я: як подбати про себе?», «Ти як? Ментальне здоров’я», «Дозволь собі бути щасливим», «Настрій і я», «Як себе заспокоїти», «Банка радості», вправи «Метелик», «Коло підтримки», «Розмова про себе. Цінності життя», «Говоримо про почуття».
Ігрова та творча діяльність: заняття з ліплення «Твої емоції – це частина тебе», майстер-клас з гончарства: «Творчість як спосіб подолання стресу», моделювання небезпечних життєвих ситуацій та вирішення проблем: «Як Козенята правила безпеки вивчали», заняття з музики для вираження почуттів та зняття напруги: «Музична терапія», розфарбовування розмальовок «Ти як? Світи всередині», арт-терапія «Спільний малюнок», ігрові програми на зміцнення ментального здоров’я «Моя сім’я = мій захист!», «Обіцяю, коли я виросту..», виготовлення «антистрес»-іграшок, створення «Коробки настрою» «Чарівної кульбабки», «Кольоровий домовичок», дидактична гра «Мої емоції».
Бесіди та години спілкування: «Про що говорять наші емоції», «Як піклуватися про своє ментальне здоров’я», «Як ти?», «Бути собою: Як це робить природа?», «Обіцяю, коли я виросту…» (для розвитку емоційного інтелекту), «Що для тебе ціно?», «Погода у мені», «Як говорити без упереджень. Практичні поради з толерантності», «Стрьом чи норм?», «Мої емоції», «Ментальне здоров’я , як важлива складова частина в житті кожної людини щодня. Ти як?», «Підтримка ментального здоров’я учнів щодня», «Важливість психічного здоров’я. Як подбати про себе», «Як зберігати ментальне здоров’я під час війни».
Практичні вправи: «Я цілий всесвіт можливостей», техніки дихання, «Три речі», «Подяка», «Усвідомлене дихання», «Позитивне твердження», «Метелик», «Коло підтримки», «Кольорові емоції», «Емоції у склянці», «Австралійський дощ», «Моє безпечне місце», «Розпізнай емоцію», «Подаруй мені посмішку», «Свічка-квітка», «Крило Янгола», «Повіки», «Квітка. Який настрій?», «Емоції, як повітряні кульки», «Кола мого контролю», «Ментальні опори – СенсоТека. Ти як?», «Перетвори свій сенс у дію – обери своє», «Мапа активностей».
Заходи для педагогів (вихователі, вчителі, керівники гуртків): Тренінги та семінари: «Стрес. Як уникнути стресової ситуації», «Профілактика емоційного вигорання у педагогів», «Психологічне благополуччя», тренінг присвячений дослідженню синдрому емоційного вигорання, Як зберегти ментальне здоров’я?», «Моє ментальне здоров’я», «Як перестати “носити” турботи з собою?», «Як діяти, коли твої цінності підривають?», «Мій стан», «Відповідальність, як складова ментального здоров’я», «Турбота про своє Ментальне здоров’я», «Мій сенс — моя опора» (арт-практикум).
Майстер-класиз йоги «Знайди свій внутрішній спокій», з мандалотерапії.
Інформаційні зустрічі: надання необхідної інформації про програму ментального здоров’я «Як ти?», ознайомлення з інструкцією та надання посилання на матеріали програми.
Інформація у Viber групах: «Як говорити без упереджень?», «Тренди ментального здоров’я», «Як перестати носити турботи з собою?», «Це окей», «Згадуй про власні цінності, коли…», «Як діяти, коли твої цінності підривають?».
Поради педагогічним працівникам за темами «Згадуй про власні цінності коли », «Як цінності повязані зі стійкістю».
Інше: виготовлення брошур, добірка вправ по ментальному здоров’ю, анонімне опитування «Одне слово про стан зараз».
Заходи Для батьків:
Консультації та бесіди: «Як допомогти дитині подолати страхи?», «Ментальне здоров’я – це …», «Тренди ментального здоров’я», «Що таке панічна атака і як допомогти у разі її появи у дитини», «Депресія та її симптоми».
Інформаційні матеріали: розробка матеріалів психологічної підтримки для батьків «Алгоритм моїх дій – безпека моєї сім’ї!», «Як допомогти дитині», створення куточка для батьків «Ти як?» «Ментальне здоров’я – це…», поширення карток з альбому віжуалів «Ти як?» «Щоб послабити тривогу…», «Щоб переключити мозок…», «Щоб заспокоїтися..», «Щоб відволіктися…».
У доступних до відвідувачів місцях розміщені плакати з QR-кодами Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти Як?», а також роздруковані інформаційні матеріали (листівки), які розміщені в закладах освіти комунальної власності