9 листопада відзначається День української писемності та мови – свято розвитку Державної мови, нагода для кожного громадянина усвідомити причетність до свого народу, до рідної мови.
Створена на світанку людської історії мова розвивається і живе. Мова – це інструмент, який консолідує націю, безцінний скарб, який треба берегти і примножувати. Розуміємо, що життя мови залежить від народу, який несе її у своїй душі й культурі, у своїх звичаях, традиціях, піснях.
Рідна мова – це батьківська мова, мова народу, мова серця.
Як не любити рідну мову і як її не берегти,
Коли із нею в даль грозову ми йшли на бій – і я, і ти.
Коли за кожне рідне слово в нас слали кулі вороги… (Володимир Сосюра).
День української писемності та мови започаткований 9 листопада 1997 року, коли Президент Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».
Саме в цей день 2000 року командою Українського радіо був започаткований Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. З того часу він щорічно проводиться у День української писемності та мови.
Цього року ХХІІ радіодиктант національної єдності навіть попри повномасштабне вторгнення російської федерації стане провідною подією в Україні, що викликає величезний громадський інтерес. Він буде проведений Українським радіо 9 листопада з 11-ї до 12-ї години, також транслюватиметься в телеверсії, мережах «Фейсбук», «Ютуб».
Авторкою тексту диктанту стала українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, а читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева.
За словами авторки, диктант – це «…спроба пов’язати ниточкою докупи всіх нас», це можливість відчути себе єдиною потужною спільнотою через приналежність до нашого головного духовного скарбу – рідної мови.
Запрошуємо долучитися до написання радіодиктанту!